درخواست عکس هنرمندان خارجی عکس هنرمندان مرد عکس هنرمندان زن
 • انگشتان شما در مورد شخصیت شما چه می گویند؟

  انگشتان شما در مورد شخصیت شما چه می گویند؟

 • الناز شاکردوست در اکران مردمی فیلم مطرب

  الناز شاکردوست در اکران مردمی فیلم مطرب

 • عکسهایی از گل شقایق نعمانی ژاپنی

  عکسهایی از گل شقایق نعمانی ژاپنی

 • عکسهای هستی مهدوی در اکران فیلم ماجرای نیمروز - رد خون در ۳۷ اُمین جشنواره فیلم فجر

  عکسهای هستی مهدوی در اکران فیلم ماجرای نیمروز - رد خون در ۳۷ اُمین جشنواره فیلم فجر

 • عکسهای دیبا زاهدی در اکران فیلم تیغ و ترمه در ۳۷ اُمین جشنواره فیلم فجر

  عکسهای دیبا زاهدی در اکران فیلم تیغ و ترمه در ۳۷ اُمین جشنواره فیلم فجر

 • عکسهایی از الهه حصاری در اکران خصوصی فیلم ترانه

  عکسهایی از الهه حصاری در اکران خصوصی فیلم ترانه

 • عکسهایی از زیبا کرمعلی در اکران عمومی فیلم درساژ

  عکسهایی از زیبا کرمعلی در اکران عمومی فیلم درساژ

 • عکسهایی از مریم معصومی در اکران خصوصی فیلم ترانه

  عکسهایی از مریم معصومی در اکران خصوصی فیلم ترانه

 • عکسهایی از ماهور الوند در اکران فیلم درساژ

  عکسهایی از ماهور الوند در اکران فیلم درساژ

 • عکسهایی از پرنده گراندالای آبی

  عکسهایی از پرنده گراندالای آبی

 • عکسها و بیوگرافی سینتا لورا کیل Cinta Laura Kiehl

  عکسها و بیوگرافی سینتا لورا کیل Cinta Laura Kiehl

 • عکس ها و بیوگرافی Pimchanok Luevisadpaibul بازیگر و مدل تایلندی

  عکس ها و بیوگرافی Pimchanok Luevisadpaibul بازیگر و مدل تایلندی

 • عکس ها و بیوگرافی Araya Alberta Hargate آریا آلبرتا هارگیت

  عکس ها و بیوگرافی Araya Alberta Hargate آریا آلبرتا هارگیت

 • عکسهای ساعد سهیلی و همسرشون گلوریا هاردی در اکران خصوصی فیلم پل خواب

  عکسهای ساعد سهیلی و همسرشون گلوریا هاردی در اکران خصوصی فیلم پل خواب

 • عکسهای هومن سیدی در اکران خصوصی فیلم پل خواب

  عکسهای هومن سیدی در اکران خصوصی فیلم پل خواب

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت کسب درآمد

نحوه نگهداری از گل ارکیده

گل ارکیده نماد عشق و زیبایی است و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی دارد. این گل های زیبا در بسیاری مراسمهای رسمی مانند عروسی زینت بخش مناسبی برای مراسم میباشند. تا کنون بیش از ۷۵۰ گونه ارکیده در جهان کشف شده است. در این مقاله نحوه نگهداری گل ارکیده بررسی می شود.

 

۱- انتخاب گل ارکیده

 • گل ارکیده مناسب برای منزل خود را انتخاب کنید: نگهداری از گل ارکیده با انتخاب صحیح گل با توجه به فضای منزلتان و نیازهای گل ارکیده آغاز می شود. در این مرحله باید میزان سازگاری، راحتی پرورش دادن، و در دسترس بودن گونه گل ارکیده را بررسی کنید. بعنوان نمونه میتوانید با سوالهای زیر شروع کنید: از آنجا که برخی گونه های گل ارکیده در حالت رشد کامل بسیار بزرگ خواهند بود، زمانی که گونه گل ارکیده مورد نظر کاملا رشد کرد، آیا فضای کافی برای نگهداری آن دارید؟ گونه های گل ارکیده از لحاظ درجه حرارت مناسب محیط به سه دسته سرد، معتدل، گرم تقسیم میشوند. آیا محیط منزل شما در سردترین ساعات شب حداقل دمای مورد نیاز گونه ارکیده مورد نظر را تامین میکند؟ برخی گونه های گل ارکیده حتما باید در محیط گلخانه رشد کنند، آیا شما شرایط تامین این محیط را در منزل خود دارید؟
 • خرید ارکیده دارای گل: تقریبا پس از کاشته شدن، ۵ سال طول میکشد که ارکیده گل بدهد. پس اگر صبر و حوصله کافی ندارید ارکیده ای را انتخاب کنید که در حال حاضر گل داده باشد.
 • لیبل گونه گل ارکیده و نحوه نگهداری را در هنگام خرید مطالعه کنید. بصورت کلی میتوان گونه های معروف گل ارکیده را به این گونه دسته بندی کرد:
  1. گل ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis): این گونه به ارکیده پروانه ای هم مشهور است. این گونه برای نگهداری در منزل بسیار مناسب است. معمولا در زمستان یا اوایل بهار گل میدهد و گلهای زیبای آن برای چند ماه دوام می آورد. این گونه نسبت به گونه بعدی نیاز به نور کمتری در محیط دارد.

   Orchid_phalaenopsis_321  1. ارکیده کاتلیا (Cattleya): این نوع گل ارکیده معمولا یکبار در سال در بهار یا پاییز گل میدهد و برای ۲ تا ۶ هفته دوام دارد. این گونه ارکیده معمولا باندازه ۲ برابر گل ارکیده فالانوپسیس نیاز به نور دارد.

   Orchid_Cattleyas_139 (1)  1. ارکیده دندروبیوم (Dendrobium): این گونه گل ارکیده دارای گلهای پهن سفید، یا بنفش کمرنگ یا ترکیب این دو رنگ است که در پاییز یا زمستان گل میدهد و بمدت ۳ تا ۴ هفته دوام دارد. این گونه ارکیده ساده ترین نوع برای نگهداری در منزل هستند.

   Orchid_dendrobium_989  1. ارکیده پافیوبدیلوم (Paphiopedilum): این گونه گل ارکیده بدلیل شباهت ظاهری به کفشهای زنانه، به کفش زنانه نیز مشهور است. این گونه نیاز به نور ملایم و نه نور مستقیم خورشید را دارند. در ایران نور شرق یا غرب برای نگهداری مناسب است و برای نور جنوب نیاز به پرده وجود دارد. برای این گونه گل ارکیده درجه حرارت طبیعی اتاق مناسب است.

   Paphiopedilum_hennisianum

۲- آب و غذا

 • درباره نیازهای آبی گونه گل ارکیده خود تحقیق کنید. شرایط آب دادن برای هر گونه ارکیده با دیگری متفاوت است. همینطور این شرایط با توجه به گرم و سرد بودن فصل و محیط نگهداری نیز متفاوت خواهد بود. عموما ارکیده ها باید هر ۵ تا ۱۲ روز آب داده شوند. بطور کلی میتوان با توجه به گونه
 • های مختلف ارکیده توصیه های زیر را ارائه نمود اما حتما در این مورد از گلفروشی متخصص خود نیز سوال کنید:
 1. گونه های پافیوبدیلوم (Paphiobedilum)، میلتونیا (Miltonia)، سیمبیدیوم (Cymbidium)، دونتوگلوسوم (Dontoglossum) باید همیشه مرطوب (و نه خیس) باشند.
 2. گونه های کاتلیا (Cattleya)، اونسیدیوم (Oncidium)، براسیا (Brassia)، دندروبیوم (Dendrobium)، فالانوپسیس (Phalaenopsis)، واندا (Vanda)، آسکوسندا (Ascocenda) باید بین هر دو سری آب دادن اجازه داده شوند که آبشان تبخیر شود و مجددا مرطوب نشوند.
 3. در همه گونه های ارکیده مراقب باشید در هنگام آب دادن برگ گلهای آنها مرطوب نشوند. در اینصورت بصورت آرام آنها را خشک کنید.
 • تقریبا هر ماه یکبار باید به گل ارکیده کود بدهید. ترجیحا از کودهایی استفاده کنید که حاوی نیتروژن، فسفر، پتاسیم و آهن باشند. در زمانی که ارکیده به تازگی گل داده است از کودهای با نیتروژن بالاتر استفاده کنید و در بقیه سال از کودهای دارای فسفر و پتاسیم بیشتر. نکته مهم اینست که پیش از کود دادن حتما به گل ارکید آب دهید.

۳-هرس کردن و مراقبت: عموما ارکیده در اواخر زمستان گل میدهد و به مدت ۴ تا ۱۲ هفته ماندگاری دارند. پس از از بین رفتن گلها، باید برگهای خشک شده، گلهای خشک شده و حتی ساقه هایی که دیگر جان ندارند را از گل هرس کنید. دقت کنید برای هرس کردن از کاتر یا قیچی های استریلیزه استفاده کنید. بدین منظور کاتر را درون سفید کننده قرار دهید تا باکتری نداشته باشد.

۴-از جوانه های جدید کنار گل ارکیده تان مراقبت کنید. عموما گلهای ارکیده ای که از کنار ارکیده قبلی بوجود می آیند از قبلی بزرگتر خواهند بود. پس از آنها به خوبی مراقبت کنید.

۵-تهویه هوا: دمای بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد مناسبترین دما برای نگهداری ارکیده است. گل های ارکیده به شدت به تغییرات ناگهانی درجه حرارت حساسیت دارند. پس مراقب باشید. اگر گل ارکیده در هوای سرد باشد عموما به زرد شدن برگهای آنهای منجر میشود. در اینصورت برگهای زرد را جدا کنید. در فصل بهار و پاییز پنجره نزدیک آنها را باز بگذارید تاتهویه هوا به خوبی صورت گیرد. در تابستان یا زمستان نیز از پنکه ای که نزدیک آنها باشد و بطور غیرمستقیم کار تهویه هوا را انجام دهد استفاده کنید. این کار باعث خشک شدن برگها و از بین رفتن باکتری ها میشود که کمک بسیار بزرگی به نگهداری گل ارکیده است.

 

منبع http://phow.ir

 • تاریخ ارسال : چهار شنبه 05 / 03 / 1395
 • بازدید : 547 مشاهده
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]